CELE PROJEKTU
Główny cel projektu: wspieranie aktywnego włączania społecznego osób w kryzysach psychicznych i życiowych oraz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, z gminy Legnica i gminy Jawor poprzez Case Managment, poradnictwo specjalistyczne, szkolenia/kursy zawodowe i kwalifikacyjne, działania animacyjne, wsparcie psychospołeczne, poradnictwo zawodowe oraz asystenturę i mieszkanie treningowe (jako wsparcie towarzyszące skutkujące poprawą warunków mieszkaniowych uczestników projektów).

DZIAŁANIA W PROJEKCIE
Zaplanowane działania w projekcie

  1. udzielanie zindywidualizowanego wsparcia 200 uczestnikom projektu na podstawie przeprowadzonej diagnozy obejmującej sytuacje problemową, zasoby, potencjał, predyspozycje oraz potrzeby oraz w oparciu o Indywidualny Plan Wsparcia stworzony na wzór kontraktu socjalnego
  2. realizacja kompleksowego wsparcia dla 200 uczestników projektu z gmin: Legnica i Jawor w postaci dostosowanych do indywidualnych potrzeb szkoleń/kursów oraz poradnictwa (w tym psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego), poprawiających sytuację społeczną i potencjał na rynku pracy
  3. utworzenie i prowadzenie mieszkania treningowego dla osób w kryzysie bezdomności jako wsparcie pomocnicze umożliwiające realizację IPW.

GŁÓWNI ADRESACI PROJEKTU
Grupę docelową projektu stanowią: – osoby z niepełnosprawnościami (OZN) – osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej lub kwalifikujących się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniającym co  najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 tej ustawy; (OZW) – członkowie gospodarstw domowych sprawujących opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (OF) – osoby potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (OPW) – osoby bezrobotne oraz bierne zawodowo ze względu na niepełnosprawność wyłonione spośród wszystkich UP.

Projekt ma charakter partnerstwa społeczno-publicznego. Partnerem inicjującym jest
Fundacja Raduga, zaś pozostałymi partnerami są Gmina Jawor/MOPS Jawor; Gmina
Legnica/MOPS Legnica i Fundacja Centrum Terapii i Rozwoju.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 3 873 036,80 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 655 197,49 zł

CELE PROJEKTU
Głównym celem projektu jest zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych usług społecznych, w postaci usług asystenckich (świadczonych w miejscu zamieszkania) i opiekuńczych, w tym specjalistycznych (w DDP w Legnicy) dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także wsparcie dla opiekunów faktycznych z tereny Legnicy oraz rozwój kadry DDP w trakcie realizacji projektu.

DZIAŁANIA W PROJEKCIE
Główne zadania realizowane będą zgodnie z dokumentacją konkursową oraz obowiązującym prawem, w tym ustawą o pomocy społecznej czy rozporządzeniem w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych. Należą do nich:

  1. utworzenie Dziennego Domu Pomocy w Legnicy, gdzie realizowane będą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne, dla osób z zaburzeniami psychicznymi
  2. realizacja usług asystenckich w miejscu zamieszkania dla 100 osób z zaburzeniami psychicznymi z Legnicy,
  3. realizacja kompleksowego wsparcia dla 100 opiekunów faktycznych z Legnicy, w postaci dostosowanych do indywidualnych potrzeb szkoleń oraz poradnictwa (w tym psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego), podnoszących kompetencje i jakość świadczonych przez opiekunów usług,
  4. realizacja kompleksowego wsparcia dla kadr świadczących usługi społeczne w placówkach wsparcia dziennego w Legnicy w postaci zróżnicowanych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb szkoleń oraz superwizji.

GŁÓWNI ADRESACI PROJEKTU

  1. Osoby z zaburzeniami psychicznymi tj. osoby z odpowiednim orzeczeniem lub innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia
  2. opiekunowie faktyczni
  3. kadry realizujące działania w obszarze usług społecznych i realizujące usługi społeczne

Projekt ma charakter partnerstwa społeczno-publicznego. Partnerem inicjującym jest
Fundacja Raduga, zaś pozostałymi partnerami są Gmina Legnica/MOPS Legnica i
Fundacja Centrum Terapii i Rozwoju.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu:  9 427 189,42 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 8 939 189,42 zł

Celem projektu jest rozwój działalności Fundacji poprzez modernizację jej działań w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska. Projekt obejmuje zakup specjalistycznego oprogramowania do obsługi pacjentów, samochodu umożliwiającego świadczenie mobilnych usług terapeutycznych oraz zestawu do integracji sensorycznej, co pozwoli na rozszerzenie oferty wsparcia psychologicznego i terapeutycznego.

Rezultaty:

Projekt jest finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w programie „Odporność oraz rozwój ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej” na lata 2022-2025.

crossmenuchevron-down