Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast


Rola psychologa w procedurze przesłuchań osób nieletnich – zagadnienia podstawowe


Jednym z najważniejszych dowodów w postępowaniu karnym przed Sądem są zeznania świadków. Sądy nierzadko przesłuchują dzieci i młodzież, ponieważ są one niekiedy jedynym świadkiem zdarzeń, które są badane przez sąd. Z danych Sprawozdania z Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w roku 2022, wynika, że 12 889 dzieci było przesłuchanych w sądach w charakterze pokrzywdzonych lub świadków tylko w roku 2021 r.  Mimo, że osoby przed ukończeniem 15 tego roku życia, zarówno pokrzywdzeni, jak i świadkowie przestępstw, są przesłuchiwane w specjalnym trybie, który opisuje szczegółowo art. 185a i 185b Kodeksu Postępowania Karnego, to i tak jest to sytuacja niezwykle stresująca dla dziecka. Nieprawidłowo przeprowadzone przesłuchanie oraz brak psychologicznego przygotowania dziecka do procedury składania zeznań może stać się przyczyną wtórnej wiktymizacji i w sposób istotny zaważyć na zdrowiu psychicznym małoletniego. Jest zatem koniecznym by psycholodzy pracujący na co dzień z małoletnimi posiadali wiedzę na temat tego jak powinno prawidłowo przebiegać przesłuchanie małoletniego oraz jak prawidłowo przygotować dziecko do udziału w procedurach sądowych, a także jak wesprzeć niekrzywdzącego rodzica lub opiekuna.

W trakcie 3 godzinnego szkolenia poruszymy tematy: 

  • Przepisy prawne i psychologiczne zasady przesłuchiwania małoletnich świadków i pokrzywdzonych. 
  • Psychologiczne przygotowanie małoletniego świadka do procedury składania zeznań. 
  • Psychoedukacja i wsparcie psychologiczne niekrzywdzącego rodzica lub opiekuna w sytuacji udziału małoletniego w procedurach sądowych  

Szkolenie skierowane do:

  1. Psychologów
  2. Pedagogów
  3. Asystentów rodzin
  4. Prawników

 

Termin 27.03.2025 r. 9.30 – 12.30 stacjonarnie w Legnicy,  siedzibie Fundacji Centrum Terapii i Rozwoju przy ul. Grodzkiej 76

Koszt szkolenia: 350zł

Koszt szkolenia dla studentów: 250zł

Koszt szkolenia dla osób, które odbyły w Fundacji praktyki lub wolontariat: 200zł

 

Liczba miejsc ograniczona

 

Prowadząca: mgr Magdalena Zagrodnik-Sowińska

O prowadzącej:

Psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz całościowego szkolenia z Psychoterapii, organizowanego przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła Szkolenie Trenerów Biznesu oraz studia podyplomowe z Psychologii Transportu i Psychologii Sądowej. Obecnie pozostaje w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej na ścieżce neuropsychologia.

Przez wiele lat pracowała z osobami dorosłymi doświadczającymi kryzysów psychicznych w Szpitalnych Oddziałach Psychiatrycznych oraz  Poradniach Zdrowia Psychicznego. W swojej praktyce udzielała wsparcia psychologicznego dorosłym i dzieciom w ramach pracy w Ośrodku Pomocy Dzieciom i Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej dla Przewlekle Somatycznie Chorych, Warsztatach Terapii Zajęciowej a także na oddziałach onkologii, diabetologii i kardiologii. Prowadzi terapię dzieci i młodzieży w ramach prywatnego gabinetu oraz w poradni Fundacji Raduga. Interesuje się neuropsychologią emocji, pracą z żałobą, psychologią stresu i traumy. Diagnozuje i prowadzi terapię   osób dorosłych i dzieci doświadczających przemocy, w tym przemocy seksualnej. Zajmuje się przygotowaniem małoletnich świadków do procedury przesłuchania w Sądzie. Od 2005 roku biegły sądowy z zakresu psychologii, aktualnie przy Sądzie Okręgowym w Legnicy. Opiniuje w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych oraz w sprawach przesłuchania małoletnich świadków.

Od 2005 roku prowadzi zajęcia dla studentów psychologii i psychokryminalistyki na Uniwersytecie SWPS w Katowicach, a także szkolenia z umiejętności miękkich jako trener biznesu dla szerokiej grupy odbiorców. Prowadziła zajęcia dla sędziów i prokuratorów w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Obecnie prowadzi zajęcia z psychologii dla studentów Collegium Witelona Uczelni Państwowej w Legnicy. Od 2024 jest kierownikiem Zakładu Psychologii i Pedagogiki na Wydziale Nauk Humanistycznych Collegium Witelona w Legnicy.

Zapisz się
crossmenuchevron-downtext-size